Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Wyprawa dookoła Islandii. Jak się przygotować?

Wyprawa dookoła Islandii. Jak się przygotować?

Blog thumbnail ,

Doświadczenie Islandii to przeżycie, które zostanie w Was na bardzo długo. Jednym z naszych ulubionych sposobów pokazania Wam Islandii jest objazd całej wyspy dookoła kampervanem. Kochamy tę niezależność i elastyczność. Zatrzymujemy się kiedy chcemy, nigdzie się nie śpieszymy, śpimy na pięknych islandzkich kempingach, poznajemy Was i co tu dużo mówić zżywamy się z Wami.

NA ISLANDIĘ PAKUJ SIĘ MĄDRZE

Jednym z najprostszych sposobów na dostanie się na wyspę jest lot liniami Wizzair. Niestety, jak to w zwyczaju mają tanie linie lotnicze, w standardowej cenie biletu dostajemy zaledwie mały bagaż podręczny, który musimy zabrać na pokład samolotu. Czy da się w ogóle spakować w taki plecak/walizkę na tydzień na Islandię? Da się, ale wymaga to pewnego sprytu i niestety odrobinę więcej środków finansowych. Dlatego zawsze polecamy Wam dokupić jeden większy bagaż na wszystkie osoby. Jeśli się nie znacie, to spokojnie kontaktujemy ze sobą wszystkich uczestników naszych wypraw.

ludzie obok kampervana na Islandii zaparkowanego przy Seljaladsfoss

POMYŚL O CZYMŚ PRZECIWDESZCZOWYM – POGODA NA ISLANDII NIE ROZPIESZCZA

Nie ma nic gorszego niż zmoknąć i nie mieć gdzie porządnie wysuszyć swoich rzeczy. Do tego cała wilgoć z mokrych, suszących się rzeczy zaczyna „oblepiać” całego kampera wewnątrz. Dlatego polecamy z całego serca ubierać się na tzw. cebulkę, gdzie ostatnią warstwą są rzeczy wodoodporne, tylko takie z prawdziwego zdarzenia. Pozwoli to ograniczyć do minimum potrzebę ciągłego suszenia wszystkich rzeczy, a i Wam będzie cieplej. Jeśli nie macie takich rzeczy zakupcie sobie „ceratowe” rzeczy, np. taką kurtkę i takie spodnie. Nie nadają się one na długotrwały deszcz, ale chronią na tyle, że nie powinniście mieć problemu z mokrymi rzeczami. Warto również odwiedzić stacjonarnie outlety i poszukać tam czegoś co zapewni ochronę od deszczu. Dobrym wyborem będzie też dział żeglarski w Decathlonie.

Trzy kobiety chroniące się przed deszcze na Islandii

NA ISLANDIĘ ZABIERZ ZE SOBĄ PLECAK

Podróżowanie kampervanem dookoła Islandii ma swoje ograniczenia – jednym z nich jest ograniczone miejsce. Dlatego lepiej się pakować w plecak niż walizkę. Plecak jest bardziej plastyczny i można go zmieścić pod siedzeniami z tyłu kampera, co nie przejdzie w przypadku walizki. Dzięki temu nie trzeba będzie wychodzić z kampera żeby sięgnąć rzeczy z bagażnika, będziesz miał je zawsze pod ręką.
Przy założeniu, że plecak to główny bagaż, to warto mieć ze sobą również mniejszy plecak, który może się przydać na trekkingach, czy kąpielach w gorących źródłach. Do takiego plecaka koniecznie musicie kupić sobie ochraniacz przeciwdeszczowy.

Ważna informacja oszczędzająca miejsce w bagażu. Nie bierzemy ze sobą ręczników ani śpiworów. Wszystko będzie czekało na nas w kamperze na miejscu.

SPANIE W KAMPERVANIE NA ISLANDII

Tak jest to rzecz, na którą musisz się również przygotować. Podróżujemy przeważnie Renault Masterem, który ma trzy miejsca siedzące z przodu oraz dwa miejsca z tyłu (bokiem do kierunku jazdy). W ciągu dnia z tyłu mały rozłożony stół a ławki są ułożone w literę U. Miejsce jest sporo, jak na samochód tej wielkości. W nocy z kanap i stolika robi się łóżko. Uwaga na dolnym łóżku śpią 3 osoby. Oznacza to, że prawdopodobnie wylądujesz we własnym śpiworze obok kogoś innego.


Drugie, górne łóżko jest zamontowane na stałe i mieszczą się tam dwie osoby. Wadą tego łóżka jest dość mała przestrzeń do spania, w rozumieniu wysokości. Dla osoby, która waży około 100kg może być kłopotliwe przekręcenie się na bok.

rozkład w kampervanie
kukucampers.is

INNE PRZYDATNE RZECZY PODCZAS WYPRAWY DOOKOŁA ISLANDII

Koniecznie należy ze sobą zabrać strój kąpielowy i klapki. Islandia obfituje w gorące źródła, a jeśli będziecie mieli ochotę możemy odwiedzić jeden z kilku basenów spa. np. okolicach pojezierza Myvatn. Jeśli starczy nam czasu staramy się Wam pokazać też część normalnego życia Islandczyków, dla których baseny geotermalne to po prostu miejsce spotkań i życia towarzyskiego.

Termos to kolejna rzecz przydatna podczas naszej wyprawy. Nie ma nic lepszego niż gorąca kawa lub herbata po powrocie z wietrznego spaceru.

Niezależnie od pory roku w jakiej jedziemy trzeba mieć ze sobą rękawiczki i czapkę. Wiatr na Islandii potrafi sprawić, że temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa od tej widocznej na termometrze.

Z racji tego, że wyprawa Dookoła Islandii jest dość intensywna, a wiadomo co się dzieje w nocy jak jest człowiek zmęczony….oczywiście chrapie. Dlatego też jeśli ktoś jest wrażliwy na tego typu przeszkadzajki w nocy to warto mieć ze sobą stopery do uszu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.